Arama
Paysa
Prefabrik yapı çözümleri tek çatı altında...

Haberlere Geri Dön

Artvin Şavşat'a 1 milyon 500 bin TL'lik yatırım!

Artvin'li Eczacı Selahattin Yazar, Memleketi Şavşat´ta 1 milyon 500 bin TL´lik Hayvancılık Yatırımı Yaptı.

İşsizlik ve buna bağlı gelişen göç sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik İl Genel Meclis Üyesi ve Şavşat’ta eczacı olarak halka hizmet veren Selahattin Yazar önemli bir yatırımda bulundu. Yazar, Şavşat ilçesine bağlı Tepeköy Köyü Bahçecik Mahallesi’nde 45 dönümlük arazide 1 milyon 500 bin liralık hayvancılık yatırımı gerçekleştirdi.

Geçmişte Şavşat halkının geçim kaynağı olan hayvancılık son yıllarda ekonomi üzerindeki etkisinin azalması nedeniyle bitme noktasına geldi. İlçe halkı işsizliğin etkisiyle göç ederek köylerini ıssızlığa terk etti.

İl genelinde hemen hemen herkes, işsizlik sorununun bölgede yapılacak yatırımlarla ortadan kaldırılabileceği görüşünde birleşiyor. 45 dönümlük arazide 2 bin metrekareye her biri 200 hayvan barındırma kapasiteli iki ahır kuran Yazar, yaptığı bu yatırım ile başta Şavşat olmak üzere Artvin genelinin en büyük sorunu olan işsizliğe de büyük bir darbe vurmayı planlıyor.

Kurduğu tesis ile Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük hayvancılık yatırımını yapan Selahattin Yazar yaptığı yatırımla ilgili bilgi verdi. Yazar, "Artvin´in ekonomik yapısı geçmişte hayvancılık üzerineydi. Sanayileşmenin ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte Tarım ve hayvancılık sektörünün ekonomi üzerindeki etkisi azaldı. Geçim konusunda sıkıntılar yaşayan Artvin halkı, hayatlarını idame ettirmeleri için kırsaldaki tarımsal alanda faaliyet gösteren geniş aile yapısını terkederek, Sanayileşmenin yoğun olduğu Çatalca- Kocaeli havzasındaki kentlere göç ederek çekirdek aile yapısına büründü. Her geçen gün kan kaybeden Artvin nüfusunu yeniden canlandırmak çekirdek aile yapısı ile büyük şehirlerde günümüz şartlarında zor durumlar yaşayan Artvinliyi yeniden kendi topraklarına geri döndürmek için Artvinliyim diyen herkesin üzerinde büyük bir sorumluluk oluşturmaktadır." dedi.

Bu sorumluk bilincinde kendilerinin yatırım yapma kararını aldığını belirten Yazar: "Amacımız ilçemizin ve ilimiz genelinin en büyük sorunu olan işsizlik ve buna bağlı gelişen göç sorununa çözüm bulmak. İlçemiz Tepeköy sınırları içerisinde şirketimize ait olan 45 dönümlük arazide 2 bin metrekarelik alana her biri 200 hayvan barındırma kapasiteli iki Paysa germe yapı ahır kurduk. Şu anda bu iki ahırda toplam 200 tane gebe düve yer alıyor. Bu yatırımın bir diğer ayağı da bir mandıra kurmak olacak. Bu yatırımlarla birlikte geçmişte yapılan hayvancılığı daha modern bir şekilde yaparak yaygınlaştırmak ve ilçemizin işsizlik ve göç sorununu çözmek için var gücümüzle çalışacağız."

Hayvancılık yatırımını sadece kendileri ile sınırlı kalmasını istemediğini kaydeden Yazar, “Biz ilçemizde halkımızın geçmişte yapmış olduğu bu alana yönelmelerini istiyoruz. Bu sektör canlanırsa ilçemizin gerek nüfus yapısı gerekse ekonomik yapısı değişecek ve herkesin dert yandığı sorunlar ortadan kalkmış olacak. İlçemiz geneline bu sektörün yaygınlaşması için her türlü alt yapıyı sağlama gayreti içerisindeyiz. Bu bağlamda hayvancılık yapmak isteyen halkımıza damızlık sığır temini hizmetini sunuyoruz. İnşaallah ilçemiz geçmişte atadan kalma yöntemlerle yaptığı hayvancılığı daha modern günümüz şartlarına elverişli bir şekilde yapacak ve ilçemizi hep birlikte kalkındıracağız. "dedi.

Eklenme Tarihi: 12.02.2012 / Kaynak: www.lazhaber.com