Arama
Paysa
Prefabrik yapı çözümleri tek çatı altında...

Haberlere Geri Dön

TAI, Atak helikopteri hangarı için Paysa Prefabrike Yapılarını seçti.

TAI, dünya çapında, kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olan T129 ATAK helikopteri hangarı işini havacılık yapılarındaki deneyimi ve zamanında teslimattaki titiz yaklaşımından dolayı PAYSA Prefabrike Yapıları'na ihale etti.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacının karşılanması için üretilen T129 ATAK helikopterinin tasarımı ve üretimi tamamen Türk mühendis, teknisyen ve işçileri tarafından tasarlanarak yapılmıştır. Türkiye’nin bu sınıfta üretmiş olduğu ilk milli helikopter olan ATAK helikopteri Türkiye’nin milli savunma Stratejisinin önemli bir kilometre taşıdır.

Konya Karapınar’daki atış talimlerindeki ATAK helikopterlerin korunması için ihtiyaç duyulan hangar yapısı, bir yıl sürmesi planlanan atış talimlerinden sonra sökülerek, tekrar TAI Akıncı tesislerine monte edilecektir. Helikopter hangarı Paysa’nın diğer havacılık yapılarında olduğu gibi tamamen sökülebilir olarak tasarlanmıştır.

Germe Yapı yöntemi ile tamamen sıcak daldırma galvanizli çelik iskelet üzerine güneş geçirmez branda ile kaplanarak imal edilecek olan hangar yapısı, ATAK helikopterinin giriş ve çıkışının kolayca yapabileceği 16 metre genişliğinde ve 6 metre yükseklikte akordiyon (bi-fold) tip hangar kapısı ile donatılacaktır.

Paysa mühendisleri tarafından tasarlanarak, 45 gün Paysa Eryaman tesislerinde üretilen hangar yapısı 20 gün içinde Konya Karapınar’daki atış talim alanına monte edilmiştir.

Eklenme Tarihi: 09.02.2013 / Kaynak: Anbarapor - Şubat 2013