Arama
Paysa
Prefabrik yapı çözümleri tek çatı altında...

Paysa Prefabrike Yapıları Çelik Konstrüksiyon Çözümleri Sunuyor.


Çelik Konstrüksiyon

Binaların ya da alışveriş merkezlerinin daha sağlam ve dayanıklı olabilmesi için çelik malzemeler ile yapılan yapıların tümüne yani bütününe çelik konstrüksiyon denir. Sistemsel olarak bu yapıların oldukça kolay ve hızlı yapıldığı gerçeği de bu tür malzemelerin büyük insan topluluklarının yaşadığı yapılarda kullanımını arttırmıştır.

 

Günümüzde oldukça hızlı şekilde yayılan bu teknoloji sistemsel olarak bir çok kişinin aklına çelik konstrüksiyon nedir sorusunu getirmiştir. Yapıların yeni oluşu nasıl bir zaman ya da kullanım olanağı yani yararı sağlayacağı bilinmediğinden insanlar doğal olarak alacakları başka bir bakıma yaptıracakları bu yapıları merak etmekteler. Genel anlamda düşünüldüğünde bu tür sistemlerin nasıl yapıldığı oldukça kolay şekilde anlaşılabilir. Bilgisayar programları ile yapılacak binanın genel hatları çizilir ve bu binanın yapımında kaç kg ve hangi ölçülerde profillerin kullanılacağı önceden tespit edilebilir. Özel olarak tasarlanmış olan tonlarca ağırlığa sahip bu birleştirilen uzun boyda olan çelikler oldukça statik ve dinamik yüklere karşı koyabilecek şekilde tasarlanır ve yapılır.

 

Firmamız ile yapılan işlerde müşterimize nasıl bir yol izleyerek bu işleri yapacağımızı anlatmaktayız. Çelik yapıların kontrollü olarak ve belirli ölçülere göre dizilmesi oldukça yüksek kuvvetlere karşı koyabilmesi anlamına gelir. Özellikle Avrupa da yapılan binaların büyük çoğunluğu bu tür çelik konstrüksiyon elemanlarının birleşmesiyle yapılır. Kullanılan malzemelerin ne kadar sıklıkla kullanılacağı ve ne kadar kullanılacağı binanın zemine ve her kata etki edeceği yüke göre değişir. Yapılan binalar da çeliklerin nasıl dizayn edilerek yapıldığı yani çelik konstrüksiyon yapım aşamaları madde madde belirtilmektedir.

 

Neden Çelik konstrüksiyon yapıları tercih etmeliyim diye soranların tereddütlerini ortadan kaldıracak olan sebepleri sizlerle paylaşıyorum. Çeliğin inşaat malzemeleri arasında kullanılmasının ardından insan hayatında büyük bir devrim yaratmasına neden olan tüm özelliklerinden bahsedeceğim. Çelik konstrüksiyon yapı, diğerlerine göre daha estetik ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu da deprem gibi bir felakete karşı güvenlik önlemi alınmasını kolaylaştırmaktadır. Yalnızca deprem değil, yıldırım, elektrik düzeneklerinden doğacak patlama ya da yangın gibi riskleri de azaltıp, alınacak hasarları en aza indirmektedir.

 

Diğer malzemelerin yetersiz kaldığı durumlarda çelik inşası imdada yetişmektedir. İnanılmaz bir çözüm pratikliği ile vazgeçilmeniz haline gelecektir. Yapının imalatı ve kurulumu sırasında hiçbir kötü zemin şartlarından veya mevsimsel şartlardan etkilenmeden tamamlanabilme özelliğine sahiptir. İstenildiğinde herhangi bir parçasının sökülme, takılma, değiştirilme gibi özelliklerinin oluşundan dolayı sınırsız bir kullanma avantajı sağlar. Bu nedenle şantiye alanlarında da kullanım oranı oldukça yüksektir. Malzemelerinin hafifliğinin yanında dayanıklılığından, senelerce sunduğu kullanım süresinden şüphe etmenize neden duymayacağınız derecede avantajlıdır. Çelik Konstrüksiyon yapılarında kullanılan malzemeler geri dönüşümlüdür. Enerjiden, zamandan, maddi yönden, sudan ve su kaynaklarına verilen zararlarından korumakla birlikte müşterilere avantaj sağlamaktadır.

 

Çelik Çatı İle Korunma Yolları

 

Betonarme yapılara göre iç dizayn da kolon gibi geniş alanlar kaplayan taşıyıcılara sahip olmadığından dekorasyon sırasında daha geniş alana yayılan ferahlık sağlar. Kolonsuz olmasına rağmen birim alanına düşen yük taşıma kapasitesi oldukça yüksektir. Yapısal olarak daha küçük elemanlarının olup, daha fazla ağırlığı taşıması da genişlikle birlikte rahat yerleşim alanları sunmaktadır. Bu denli her türlü uyumlu olmasına rağmen güçlü olmasını sağlayacak bir ürün kullanılmaması yönünden de homojenliğe sahiptir.

 

Çelik paslanmayan bir madde olduğundan montajı yapılan parçaların hiçbirinde renginin solması, eskimesi, değişmesi gibi durumlarla karşılaşmanız söz konusu değildir. Bir zaman sonra binanızda görülen herhangi bir olumsuzluk durumunda kolay yenilenebilen parçalarından dolayı kısa sürede hem daha güçlü, hem daha mimari açıdan sağladığı özgürlüğün her türlü tasarımına rastlamanız mümkündür. Çeliğin kullanılmasının ardından insan yaşamında payı büyük olan bir kalite artışı gözlenmektedir.

 

Binalar kışın olumsuz koşulları ya da yazın sıcağından çelik çatılar ile korunuyor. Kara fırtınaya veya yağmura olan dayanıklılığı ise çelik çatıların düzgün ve kaliteli bir şekilde yapılmasına bağlı oluyor. Çelik yapı sektörünün en önemli ürünleri arasında yer alan çelik çatılar sayesinde binalar daha uzun ömürlü hale geliyor. Çelik çatıların binaya kısa sürede monte edilmesi gerekiyor.

Uzun süren işçilik çalışmaları çelik çatı sisteminin kalitesini düşürüyor. Çelik çatı maliyeti araştırdığınızda piyasa fiyatından ucuza yapan firmalara güvenmeden önce firmaları iyi araştırmanız gerekiyor. Tecrübe sahibi olmayan elemanları çalıştıran ve kalitesiz malzemelerden çelik çatı sistemi yapan firmalardan uzak durulması hem binanın uzun ömürlü olması hem de binanın her türlü coğrafi koşulda korunması için büyük önem arz ediyor.

 

Deprem gibi afetler karşısında da dayanıklı olan çelik çatılar binaya gelen yükleri taşıma kapasitesi sayesinde zorlanmadan taşıyabiliyorlar. Çelik çatı fiyat analizi yapıldığında normal çatıya göre hem daha dayanıklı olduğu hem de estetik olduğu göze çarptığından ve farklı tasarımları bulunduğundan tercih edilen bir sistem oluyor. Kaplama veya çatı şeklinde uygulaması yapılan sistemler tüm yapılarla uyumlu bir görüntüye sahip olduğundan pratik bir kullanım alanı bulunuyor. Betonarme yapılarda bulunan olumsuzlukları örneğin rutubeti sıcağı ve soğuğu geçirme özelliğini de göz önünde bulundurduğumuzda çelik çatı avantajlı bir sistem olarak göze çarpıyor.

 

Çatılarda Yapılan Çelik Sitemdeki Güvenilirlik

 

Çelik çatı günümüzdeki binalarda en çok tercih edilen sistemdir. Birçok avantaja sahip olan bu çatı sistemlerinin en önemli yanı binanın ağırlığını yoğun biçimde etkilemeyeceği için olası depremlerde güvenliği sağlamasıdır. Eğer çatı çok ağır olursa bu durum bir sarsıntı esnasında binanın daha çabuk çökmesine sebep olabilir. Ancak çelik çatılarda böyle bir sorun yoktur. Bu yüzden taşıma gücü daha zayıf zeminlerdeki binalarda muhakkak bu çatılar kullanılmalıdır. İstanbul Çelik Çatı hizmetlerimizde çelik konstrüksiyon ve projelendirme çalışmalarının yanı sıra keşif ve maliyet analizi yapmaktayız. Çelik çatı yapımı sırasında sizin isteğinize göre dekoratif malzemeler kullanılabilmekte ve bu sayede çatınız son derece estetik görünebilmektedir. Hatta bu çatılar binalara ve kişilere özel olarak ta tasarlanabilmektedir.

 

Çelik çatıların deprem hasarlarını azaltmasının yanı sıra yangın gibi durumlarda da sağladığı avantajlar mevcuttur. Bu çatıların yapıldığı malzeme olan çelik ısıya dayanıklılığı ile bilinmektedir. Dolayısıyla binada çıkacak olası bir yangının üst katlara ve çatıya kadar sıçraması halinde çatı daha uzun süre dayanacak ve binanın güvenli bir biçimde terk edilmesine olanak sunacaktır. Çelik çatı fiyatı listelerine baktığımızda ise avantajın burada da devam ettiğini söyleyebiliriz. Çelik diğer birçok malzemeye göre daha uygun fiyatlara sahiptir Bu fiyatlarla kaliteye ekonomik yoldan sahip olmanızı sağlamaktayız. Çelik çatıları uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak kullanıp kendinizi huzurlu ve güvende hissedeceksiniz.Çelik Konstrüksiyon

Çelik Çatı Konstrüksiyon Tercih Edilme Nedenleri

 

Günümüzde inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve birbirinden farklı projelerin yapılması yapı sektörü için yeni materyallerin kullanılmaya başlanmasını tetiklemiştir. Dayanıklılığın ve sağlamlığın ön planda olduğu yapı sektörü için çeliğin sağlamlığı ve dayanıklı olması çeşitli yapı alanlarında kullanılmaya başlamasına neden olmuştur Çeliğin sağlam ve dayanıklı olması en başta çatı sistemleri içinde kullanılmaya başlanmış ve çelik çatı sistemleri olarak kendine ispatlamayı başarmıştır.

 

Çeliğin çatı sistemleri için kapatıcı ve örtücü yapı elemanı olarak kullanılmaya başlanması büyük şehirlerde yapılan birbirinden özel projelerde de çeliğin tercih edilmesini ve kullanılmaya başlanmasını neden olmuştur. İstanbul gibi mega yapılara sahip şehirlerde son zamanlarda da çelik çatı sistemleri tercih edilmeye başlanmış İstanbul çelik çatı sistemleri bu kentte yaşayan tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Yapılan işle birlikte çeliğin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte çelik çatı fiyatı tüketiciler tarafından kalitesiyle doğru orantılı olarak yorumlanmaya başlanmıştır.

 

Diğer çatı sistemlerine göre uygulama da sağladığı kolaylık ve mimariye tasarım anlamında sağladığı katkılar göz önüne alındığı zaman kullanılan alanların sadece çatı ile sınırlı kalmayacağını da net bir şekilde bize ifade etmeye başlamıştır. İnsan hayatı için sağlıklı olduğu da çeşitli raporlarla kanıtlanan çelik insan hayatının bütün alanların da kullanılmaya başlanmıştır. İnsanların zamanlarının belli kısmını kaldıkları konutlarda geçirmeye başlanması çeliğin de bu yapılar da kullanılmaya başlamasının ne kadar doğru olduğunu kanıtlamaya yetmektedir.

 

Çatı Sistemleri içinde Çelik Çatı Önemi

 

Yapı sektöründe son zamanlarda yaşanan gelişmelerin paralelinde yeni ve sağlam elemanlarda eklenmeye başlamıştır. Bunların içinde ise dayanıklılığı ve sağlamlığı ile çelik ön plana çıkmaktadır. Yapısı gereği sağladığı hafiflik ve dayanıklılığı nedeniyle son zamanlarda özelliklede çatı sistemlerinde çelik çatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çatı sisteminde çeliğin kullanılmaya başlanması ile birlikte yapılan işlerin kalitesi sağlamlığı ve tasarımı ile bir bütün sağlanmıştır. Çelik çatı sistemleri özellikle büyük yapılarda tercih edilmeye başlanması ile birlikte metropol bir şehir olan şehirler içinde önemi artmaya ve çeşitli projelerde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Bu işle ilgili hizmet veren firma sayısı da gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Arz ve talep dengesi göz önüne alındığı zaman arz edilen bir ürünün fiyatı da arz ile birlikte artacağından dolayı çelik çatı fiyatı istikrarlı bir fiyat yapısı izlemektedir. Kullanılan çeliğin özellikleri de fiyat konusun da etken rol oynamaktadır. Uzun ömürlü olması ve paslanmaz çelik gibi özellikleri olmazsa olmazdır bu ürün için. Tüketici beklentilerini karşılaması ve yapılan sağlamlık ve dayanıklılık testlerinden de tam not alması da son zamanlarda yapılan projeler içinde çelik çatı sistemlerinin tercih edilmesini sağlamıştır. Bununla birlikte uygulama kolaylığı ve sağladığı faydalar bakımından giderek yaygınlaşan uygulama alanlarına sahip olmaya başlamıştır.